První schůzka „kroužku deskových her“

Krédo moderní doby „život je změna“ (nebo „změna je život“?) bylo uplatněno začátkem školního roku i v naší škole. Možná vám neuniklo, že došlo ke sjednocení kroužku dámy a kroužku šachu pod jeden jediný. Zatím s názvem „kroužek deskových her“. Je to pojmenování nepraktické, protože totožné s názvem kroužkem pro nejmladší družináře. Zatím používám (ryze český!) pracovní název „kroužek 64“, protože obě hry, jimiž se budeme zabývat, se odehrávají na šachovnici 8x8. Ano, šachy a (česká!) dáma, o to půjde.
A jak bylo již několikráte zdůrazněno, cílem není jen vyhrávat (to ostatně ani není možné). Žáci by zde měli získat obstojnou techniku hry, ale především jde o osvojení si těch dovedností, které jsou v dnešním světě (docela) užitečné. Zopakujme si to: schopnost se soustředit a spoléhat se na vlastní síly, schopnost se ovládat a přijímat důsledky svých rozhodnutí. A ovšem také: umět kombinovat, zvládat propočet, cvičit si představivost, …
Ne nadarmo „tam někde nahoře“ usoudili, že hraní těchto typů her je pro mládež školního věku prospěšné, a kroužek se stal součástí projektu „Zvyšování kvality vzdělávání v ZŠ Jablůnka“(Operační program „Výzkum, vývoj a vzdělávání“). Kroužek bude plně hrazen z dotace poskytované samotným ministerstvem. Říká se, že když je něco zadarmo, za moc to nestojí. Žádné strachy, výjimky potvrzují pravidlo. Zájemci nechť se přijdou přesvědčit.
Na naší první schůzce se objevilo 15 z 23 přihlášených. V kroužku mají (s jedinou výjimkou) zástupce všechny třídy naší školy. Děvčat je o něco méně než chlapců, ale rozhodně se neztratí. Zájemci o dámu a o šachy jsou víceméně v rovnováze, někteří z přihlášených se zařadili do kategorie „bi-“. Poté, co naprostí začátečníci ovládnou pravidla, se pustíme do práce. V pátečních odpoledních hodinách (13.30 až 15.00) budou v učebně sedmé třídy k vidění souboje účastníků turnajů. Občas něco teorie, taktiky či strategie. U obou typů her jsou v plánu výjezdy těch nejlepších na reprezentační turnaje, ať už jednotlivců či družstev.
Ve fotogalerii jsou snímky z první „oťukávací“ schůzky dne 15. září.
PZ – vedoucí „kroužku 64“
IMG_7054
IMG_7055
IMG_7056
IMG_7058
IMG_7059
IMG_7060
IMG_7061
IMG_7063
IMG_7065
IMG_7066
IMG_7068
IMG_7069
IMG_7070
IMG_7071
IMG_7072
IMG_7073
IMG_7074